OTOVINN | Uygulamalarımız

Standart Araç Yıkama

Araçların yıkanması bugün en kolay yapılacak iş gibi görülmesine rağmen birçok özelliği ve inceliği olan bir iş olarak görülmesi gerekmektedir.

Araçların yıkanması esnasında, cilalı şampuan ve sünger kullanılması, maksimum 150 bar basınçlı makineler ile suyun araca çok yakın tutulmaması büyük önem taşımaktadır. İlk olarak, aracın yüzeyindeki kaba kirler basınçlı su ile arındırıldıktan sonra, cilalı şampuan ve sünger ile tüm noktalar detaylı olarak yıkanmalıdır. Aracın alt bölümünün yıkanmasında kullanılan sünger üst bölümünde kullanılmamalıdır. Basınçlı su yardımı ile aracın üzerindeki sabun ve köpükler durulanıp, uygun bir bez ile kurulanmalıdır.

Araç yüzeyindeki plastik ve kromaj bölümlerin zarar görmemesi için PH derecesi 5,5-7,5 aralığında olan, yoğun asit yada alkali içermeyen ürünler kullanılmalıdır.


Detaylı Anti-Bakteriyel İç Temizlik ve Koruma

Araçların içi en çok mikrop bulunduran alanlardan biridir. Son yapılan araştırmalar, araçların içinde 20 milyardan fazla bakterinin yaşadığını bilimsel olarak açıklamaktadır. Özellikle öne çıkan alanlar, vites kolu, bardaklık ve paspaslardır. Detaylı Anti-Bakteriyel İç Temizlik ve Koruma uygulamasında; Koltuklar, tavan ,taban halıları, kapı içleri ,hava kanalları, bagaj başta olmak üzere aracın tüm noktalarının en ince ayrıntısına kadar dezenfekte edilmesi işlemini kapsamaktadır. Bakterilerin tamamen ortadan kaldırılması için doğada bilinen en güçlü dezenfektan olan Ozon'un Detaylı Anti-Bakteriyel İç Temizlik ve Koruma uygulamasında kullanılması ile hem temizlik hem de dezenfeksiyon sağlanmaktadır. Çocuklu aileler ve evcil hayvan taşıyan bireylerin, araçlarına Detaylı Anti-Bakteriyel İç Temizlik ve Koruma uygulaması yaptırması büyük önem taşımaktadır. Uygulamanın; Üç ayda bir, bunun dışındaki durumlarda altı ayda bir yaptırılması önerilmektedir.


Boya Koruma, Çizik Giderme ve Parlatma

Otomobil bakım ve koruma uygulamaları söz konusu olduğunda en çok bilinen ve en çok adı geçen uygulamadır boya koruma uygulamaları. Pasta, pasta cila, boya koruma bu uygulamalar için en çok kullanılan isimler olarak öne çıkıyor. Ve en çok sorulan soru "boya korumanın faydası var mı?" şeklinde soruluyor. Adım adım gidelim.

Boya Koruma Uygulaması Faydalı mı?

Otomobilimiz hangi dış etkenlere maruz kalıyor? Bazı bölgelerde 50 dereceye kadar yükselen, bazı bölgelerde -30 dereceye kadar düşen ısı farklılıkları, yağmur, çamur, buz, tuz, reçine, zift, rüzgâr, dış etkenler ve diğerleri. Otomobilin yüzeyini bu kadar zorlu etkenlere karşı koruyan nedir? Ya da başka şekilde soralım; eğer boya koruma uygulaması olmasa boya yüzeyi ne durumda olur? Eğer otomobillerimiz bizim için değerli ise, eğer otomobillerimizin değerini kaybetmemesini istiyorsak altını çizerek söylemek gerekiyor ki "doğru" yapılmış olan boya koruma uygulaması faydalıdır.

Otomobil Nasıl Parlar?

Otomobilin parlaklığı aslında fiziksel bir olaydır. Otomobil yüzeyine gelen ışığın 90 derecelik bir açı ile yansıması durumunda en üst düzeyde parlaklık elde etmek mümkün. Gelen ışığın kırılma durumuna göre yansıma derecesi azalacaktır. Yansıma derecesi azaldıkça otomobilin parlaklığı da o derece azalacak, otomobil yüzeyi mat olarak görünecektir. Yansımayı etkileyen en önemli etkenler olarak kılcal ve derin çizikleri, taş vuruklarını, reçine yanıklarını, endüstriyel tozları sayabiliriz.

İyi Boya Koruma Nasıl Olur?

Boya koruma uygulaması tek başına yapılabilir bir uygulama olmamalıdır. Üç aşamalı bir işlem yapılması gerekiyor? Temizleme aşaması otomobilin en yüksek derecede parlaması için en önemli aşamadır. Temizleme aşamasında boya yüzeyindeki tüm fazlalıkların temizlenmesi gerekiyor. Otomobil yüzeyinde bulunan tüm dış etkenler; zift, reçine, endüstriyel toz vb. mutlaka temizlenmeli. Sonrasında aşındırmayan yani boyadan kat almayan cilalar ile araç yüzeyindeki kılcal çizikler doldurulur. Elde edilen düz yüzey parlaklığın sağlanması için en önemli etken. Elde edilen düze yüzeyin parlatılması ikinci aşama olarak yapılacak. Boya koruma uygulaması en son aşamada yapılacak olan uygulama olmalıdır. Kullanılan koruma cilasına göre aracın yüzeyinin parlaklık süresi belirlenecektir. 1 aylık, 6 aylık, 1 yıllık korumalar elde etmek mümkün olacaktır.

Boya Temizleme, Parlatma ve Koruma Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Temizleme aşamasının mutlaka eksiksiz olarak yapılması gerekiyor. Temizleme aşaması yapılmadan yapılacak uygulamalar istenilen sonucu vermeyecektir. Kullanılacak olan özellikle çizik giderici olarak adlandırılan cilaların aşındırıcı cilalar olmaması gerekiyor. Aksi durumda aracın boya yüzeyini inceltecektir. Araç yüzeyinde kullanılan cilaların aracın boyasına ve yapısına uygun olması gerekiyor. Özellikle son dönemde geliştirilen boya teknolojisine uygun olmayan cilaların kullanımı aracın yüzerinde çok daha farklı sorunların oluşmasına neden olacaktır. Koruma süresi kullanılan cilaların içeriği ile doğru orantılı olacaktır. Bu nedenle kullanılan cilaların içeriği koruma süresi açısından önem taşıyor. Uygulamayı yapan ustanın becerisi de uygulamanın kalitesi için önemli bir kriter.

Boya Temizleme, Parlatma ve Koruma Uygulaması Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Aracın yüzeyinde boya koruma olması aracın hem parlak görünmesini hem de değerini korumasını sağlayacaktır. Bu nedenle ortalama 6 aylık aralıklarla boya temizleme, parlatma ve koruma uygulaması yaptırmak otomobil için sağlıklı olacaktır.

Boya Koruma Nasıl Korunur?

Araca yapılan boya koruma uygulamasını korumak da önemli. Sonrasındaki süreçte cilalı şampuan ve sünger ile aracı yıkatmak korumak açısından en önemli kriter olarak söylenebilir. Aracın yoğun asit ya da yoğun alkali içeren ürünler ile aracı yıkatmak boya yüzeyindeki korumaya zarar vereceği gibi aracın verniğine, boyasına, plastik yüzeylere, kromaj yüzeylere büyük zarar verecektir. Yine aracı fırça ile yıkatmak, fırçalı makineler ile yıkatmak yapılan uygulamaya zara verecektir. Bu nedenle araçların sadece boya koruma uygulaması sonrasında değil her zaman cilalı şampuan ve süngerle yıkanması gerekiyor.


Cam Filmi ve Güvenlikli Cam Filmi

Oto Cam Filmlerinin Özellikleri ve Faydaları Güneş Kontrol Filmleri

•Araç içinin ısınmasını engeller, "Sıcak Noktalar" oluşumunu önler
•Klima tüketimini düşürür, daha az yakıt tüketimi ve daha düşük egzost atığı (emisyon) oluşur. Çevreye pozitif etki yaratır.
•Zararlı UV ışınlarını engeller, özellikle çocuk ve yaşlıları güneşin kanserojen etkilerinden korur. GKF (Güneş Koruma Faktörü) 250+ dır.

UV (Ultra-Violet) Işınlarının Önlenmesi

•UV-A, UV-B ve UV-C ışınları farklı dalga boylarında çeşitli zararlı etkilere sahiptirler. Güneş Spektrumunda yüksek enerjili görünmez solar ışınlar olup, dalga boyları 100 - 400 nanometre(nm.) arasındadır.
•UV ışınlarına maruz kalmak cilt kanserine sebep olabilir.
•UV ışınları, kabin içinin renk değiştirmesine, eskimesine ve kısmen şeklinin bozulmasına neden olurlar Bu nedenlerle araç içine UV ışınların girmesini engellemek, hem konforu artırır ve hem de sağlık açısından büyük avantajlar sunar
•Araç içinin yaşlanmasını önleyerek trim ve diğer aksamın yaşlanmasını engeller.
•Aracın 2.el değerini yükseltir.
•Bu yolla atık yönetimine katkısı sebebiyle çevreye katkı sağlamaktadır.
•Camların doğal rezonans noktasını değiştirdiği için camlardan gelen yol gürültüsü azaltılır.
•Aracın görünümünü zenginleştirir, mahremiyet sağlar

Güvenlik Filmleri

•Kapkaç, hırsızlık, saldırı ve teröre karşın üstün koruma sağlar.
•İlk darbelerde cam kırılmaz, kırıldıktan sonra dağılmaz.
•Kaza anında camların patlaması sonucu oluşacak cam parçalarından kaynaklanan yaralanmaları önler, sürücü ve yolcuları korur.
•Acil durumda içeriden dışarıya çıkışa olanak tanır.

Renkli Güvenlik Filmleri

•Güneş Kontrol Filmleri ve Şeffaf Güvenlik Filmlerinin yukarıda sıralanan tüm özelliklerini birlikte sunar.

Sıradan Filmlerin Müşteriye Zararları

•PVC malzemeden üretilirler, kat sayıları azdır, sprey boyayla boyanırlar, bu nedenle ucuzdurlar
•Montaj sonrasında ve kullanım boyunca koku ve zararlı gazlar yayarlar
•Suyu atmadıkları için koli basili (klima virüsü etkisi) yaratabilirler
•UV-A'yı ve kısmen UV-B'yi kesemezler, bu nedenle GKF düşüktür.
•IR yeterince önlemezler.


Kaput Koruma Filmleri

•Aracın kaput kısmını dış etkenlere (yoldan gelen taş ve nesneler, vandalist eylemler, sinek böcek yapışmaları, kuş pislikleri, vb) karşı korur.
•Boya yüzeyinin aşınmasını ve çizilmesini önler.
•Araç kaputunun boya ihtiyacını ortadan kaldırdığı için değer kaybını azaltır.
•UV geçirmesi nedeniyle boyada eşit yaşlanma sağlanır.
•İstendiğinde boyada sorun bırakmadan sökülebilir.
•Kolay ve hızlı uygulanır


Araç Kaplama ve Renk Değişimi

Araç Kaplama

Araç Kaplama işlemi; titizlikle yapılması gereken ve özellikle profesyonel ekibin yapması gereken bir uygulamadır. Aracınızı kaplatarak çiziklerden koruyabilir, orjinal boyanızı koruyabilir, geçici renk değişikliği sağlayabilirsiniz.

Araç renk değişim işlemlerinde mat kaplama,parlak ( opak ) kaplama , parlak melatik kaplama ve parlak simli kaplama seçeneklerimiz vardır.

Araç Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç kaplama işlemi; aracınızın far, stop parçaları ve kapı kollarının profesyonel ekibimiz tarafından sökülme işlemi ile başlar.

Aracın tüm yüzeyinin özel temizlik solüsyonu ile temizlenmesi ile, aracın gövdesine uygun şekilde kesilen folyo profesyonel personelimiz tarafından arabanın yüzeyine uygulanır.

Uygulama işlemi bittikten sonra, sökülen tüm parçalar aracın üzerine monte edilir ve kontrolleri yapılır.

Araç Kaplama'dan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kaplama işlemi bittikten sonraki ilk hafta içerisinde aracı otomatik araba yıkama makinelerinde veya basınçlı yıkama ekipmanıyla yıkatmayın. Folyonun maksimum yapışmayı sağlaması için biraz zamana ihtiyacı olduğundan bu süreç içerisinde dikkatli davranılmalıdır.

Araç kaplama'dan sonraki süreçlerde, aracınıza normal temizlik yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak kaplamanın korunması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir:

- Aşındırıcı olmayan temizlik malzemeleri kullanılmalı
- Alkol içeriği veya asidik seviyesi düşük olan temizlik ürünleri kullanılmalı
- Güçlü çözücüler, solvent ve alkol içermeyen ürünler tercih edilmeli
- Otomatik araba yıkama makinelerindeki fırçalar folyoyu çizebilir.

Araç Kaplama'da Yüksek Basınçlı Temizlik ile İlgili Talimatlar

- Maksimum sucaklığı: 70C
- Minimum mseafe: araç yüzeyinden 30 cm uzaklıkta
- Maksimum su basıncı: 80 bar
- Püskürtme açısı: basınclı suyu kaplamaya 90 derecelik açı korunarak püskürtün
- Basınçlı su kesinlikle doğrudan kaplamanın kenar kısımlarına tutulmamalı.


Araç İçi Ozonlama Uygulaması

Araçlarda oluşan kötü kokuları
Sigara kokusu
Yemek kokusu
Klima yoluyla sinmiş kötü kokular
Egzos kokusu
Hayvan kokusu ve aklınıza gelebilecek bütün kokuları yok etmenin en etkin yolu Ozon temizliğidir.
Ozon cihazları sadece kokuları yok etmekle kalmaz, aracımızda oluşan bakterileride yok eder.


Yağmur Kaydırıcı

Otomobilin ön camına uygulanır. Hidrofobik özelliğinden dolayı camda yağmur sularının daha küresel bir şekil almasını ve daha çabuk kaymasını sağlar. Görüş mesafesi netliğini %34 oranında arttırdığından yağmurlu havalarda hayati öneme sahiptir. Cama yapışan sinek, böcek, buz, kar gibi maddelerin kolayca temizlenmesini sağlar. Camla bütünleştiğinden gece sürüşlerinde camın parlamasını, karşıdan gelen araç ışıklarının sürücüyü rahatsız etmesini önler. Prizma etkisi yaratır. Uygulama, etkisini en az altı ay korur.


Deri Bakım ve Koruma

Otomobilinizin deri ve vinil aksamları zamanla kirlenir, tozlanır ve lekelere maruz kalır. Deri yüzeyler zamanla sertleşerek, çatlamalara ve dökülmelere neden olur. "0" Km otomobillerin deri ve vinil aksamlarını ilk günkü temizliğinde korumak için yapılan uygulamadır. Temizlenmiş deri yüzeylere derinin esnek ve yumuşak kalmasını sağlayan Deri Koruyucu Losyonlar sürülür. Deri yüzeylerin zamanla kuruyup çatlaması engellenir. Uygulama derinin aşınmaya karşı direncini arttır.Vinil yüzeylere yapılan anti-statik toz itici koruma tozun yüzeylere etkisini önler.

Faydaları Nelerdir?

Yüzeylerde sıvılara karşı iticilik özelliği kazandırır.
Kola, şarap, meyva suyu ve suyu iter.
Leke tutmaz.
Kolay temizlenir.
Kirlere dayanıklı olur sararma yapmaz.
Hava geçirgenlik özelliği vardır.
Yağlara karşı dirençlidir.
UV dayanıklı olur, solmayı önler.

Deri Bakım ve Koruma Sisteminin yılda 2 defa yaptırılması tavsiye edilir.Uygulama süresi yaklaşık 5 (beş) saattir.


Döşeme Koruma Uygulaması

Döşeme Koruma, aracın iç döşemesini kalıcı lekelerden korumak üzere uygulanan bir işlemdir. Döşeme Koruma prosedüründe koltuklara, kapılardaki kumaş döşemelere, yer ve bagaj halılarına uygulanan koruyucu madde, yağ ve su bazlı maddelerin kumaşın liflerine nüfuz etmesini önler. Bu koruyucu çalışma, kumaşın renginde, dokusunda, yumuşaklık ve esnekliğinde herhangi bir değişiklik yapmaz ve zarar vermez. Temizlik Aşamaları Döşeme koruma hem deri hem de kumaş koltuk türlerinde uygulanabilir. Kumaş koruma yüzey temizliği yapıldıktan (koltuk detaylı) sonra uygulanabilmektedir. Piyasada iki çeşit koruma sistemi bulunmaktadır. Birinci uygulama koltuk yüzeyine uygulandığında vernik gibi koltuk yüzeyini tamamen kaplar. Dökülen sıvı ne olursa olsun koltuk yüzeyine geçmesini engeller. İkinci uygulama ise yarı geçirgen sistem dediğimiz bir uygulamadır ve koltuk yüzeyine dökülen sıvıyı içine azda olsa almaktadır. Otovınn'ın tercihi yarı geçirgen sistemdir. Birinci uygulama koltukların nefes almasını engeller ve koltuk içerisinde bakteri oluşumuna sebep verir. Bu sebeple awax iki numaralı sistemi uygulamaktadır. Uygulama yapılmış koltuk kullanımı esnasında üzerine dökülen bir sıvı varsa hemen yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. (sadece kuru mendil ya da nemli bir bez kullanılarak). Yüzeyde kalmış olan lekeler varsa yıkama istasyonumuza başvurarak temizliği yaptırılır. Deri yüzeylerde ise yüzey temizliği yapıldıktan sonra koruma kimyasalı yüzeye uygulanmaktadır. Belirli dönemlerde cilt bakımı gibi deri yüzeylerinde bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Deri döşemelerin çevresel faktörler ( güneş ışınları, kıyafet sürtmeleri vb) sebebiyle ilerleyen dönemlerde yüzeylerinde çatlama ve renk atması çok sık rastlanan durumlardır. Uygulama yapılan koltuklarda çatlak oluşumu ve renk atmaları minimal düzeylere indirgenebilir. Uygulama, doğası gereği yüzeyde altı ay kalmaktadır ve bu işlemin altı ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Uygulama süresi yaklaşık olarak temizliği yapılmış ya da sıfır bir koltuk için yarım saattir


Klima Dezenfeksiyonu

1-Hava kanallarına basınçlı hava tutulur, tozlardan arındırılır.
2-KLİMA DEZENFEKTE SPREYİ otomobilin havalandırma kanallarına sıkılır. Özel hortumu yardımı ile en derin noktalara kadar spreyin ulaşması sağlanır.
3-Yaklaşık yarım saat süreyle ürünün havalandırma kanallarına nüfuz etmesi beklenir.
4-Otomobil çalıştırılır, otomobilin tüm kapıları açılır.
5-Otomobil 10 dakika süre ile çalıştırılır.
6-Bu süre içinde tüm havalandırma kanallarına sıra ile hava verilir. (Torpido ön, cam, ayaklar vb.)
7-Otomobil stop edilir.
8-İşlem bir kez daha tekrarlanır.
9-Otomobilin hava kanallarındaki koku ve bakteri yoğunluğuna göre uygulama bir kez daha tekrar edilebilir.
10-Check işlemi ile uygulama tamamlanır.


Seramik Kaplama

Boya koruma teknolojileri uzunca bir süredir farklı firmalar tarafından geliştirilmiş ve dünyanın her yerinde otomotiv satıcıları için ekstra bir gelir kaynağı olarak da pazarlanmıştır. Ama bu firmalar maalesef otomotiv boyalarındaki hızlı gelişime ve yeni otomotiv boya teknolojilerine aynı hızda adapte olamamıştır.

Seramik Kaplama Boya Koruma Teknolojisinde Bir Devrim Niteliğindedir.

Seramik Kaplama 5 Yıl sorunsuz bir garanti taahhüt etmektedir. Bu süre içerisinde herhangi ilave bir bakıma gerek duyulmamaktadır. Aracın kaza, darbe vs gibi nedenlerle hasar görmesi, boyanması ve yüzeyinin zımparalanması gibi uygulamalar garanti kapsamı dışındadır.Seramik Kaplaması uygulanan araçlar, sisteme tanıtıldıktan sonra, verilen resmi sertifika ile garanti kapsamına dahil edilmektedir.

Seramik Kaplamanın Sağlayacağı Faydalar

Yeni ve kullanılmış otomobillerde uzun süreli ve kalıcı parlaklık sağlar.
Son derece dayanıklı ve kristal parlaklığında yüzey oluşturur.
Yıkama dışında bakım gerektirmez.
Gerçek ve uzun süreli koruma sağlar.
Hava ve çevrenin olumsuz etkilerine karşı araç üzerinde tam sızdırmazlık sağlar.
Uzun süreler aracın daha temiz kalmasını sağlar.
Gelmiş geçmiş en iyi dış korumayı sağlar.
Aracı kuş pisliğine ağaç reçinelerine karşı korur.
Güneş ışınları, asit yağmuru ve çözücülere karşı tam koruma sağlar.
Kış aylarında araç üzerinde oluşan buzlanma, yol yüzeyine uygulanan tuz ve kimyasallara karşı tam koruma sağlar.
Yıkama makineleri, fırça ve temizlik ürünlerine karşı koruma sağlar.
Camlara ve jantlara uygulanabilir, uzun süre temiz kalmalarını sağlar.

5 yıldızlı garanti / 5 yıldızlı koruma

Ultraviole ışın
Soğuk su / buzlanma
Asit / Asit yağmuru
Hidrokarbon (egzos dumanı)
Alkol (kimyasal sökücüler,tiner vs)

Seramik Kaplama Yapılmış Yüzey

Yukarda sayılan ve benzeri etmenlerin boyaya nüfuz etmesi engellenir.

Kaplanmamış Yüzey

Her türlü kir ve etken boya gözeneklerinin içine yerleşir ve çıkartılması mümkün olmayacak şekilde boyayı bozar.